VAŠÍK

PODPOŘTE VAŠÍKA zašlete finanční příspěvek s variabliním symbolem 1842019 na účet 2201235032 / 2010 

Jmenuji se Vašík a na svět jsem přišel v srpnu roku 2016. Můj pobyt v bříšku byl zcela v pořádku do doby, než testy odhalily zvýšenou pravděpodobnost nitroděložní růstové retardace následkem snížených průtoků krve v placentě. Maminka tak byla nucena užívat aspirin, aby se jí rozšířily cévy a já tak mohl lépe přijímat živiny. Pěkně jsem se vyvíjel a rostl jsem. Pouhé tři týdny před plánovaným císařským řezem jsem přestal přibírat na váze, ale i přes to se páni doktoři rozhodli vyčkat do plánovaného termínu. 

Přišel den D a já svět přivítal s 46 centimetry a 2600 gramy. Moje míry odpovídaly nezralému miminku, ale do inkubátoru jsem nemusel, pouze jsem v porodnici zůstal o pár dní déle. Blížily se mé první Vánoce, ale s nimi i další problémy. Byly mi sotva 3 měsíce a byl jsem hospitalizován z důvodu břišních kolik a nerovnoměrným držením tělíčka. Byl jsem hypotonický a trápila mě predilekce hlavičky na levou stranu.  Maminka semnou začala 2 - 3x týdně docházet na rehabilitace. Cvičili jsme Vojtovu metodu i Bobath koncept. Můj vývoj byl však stále pomalejší, než by měl být. Veškerých vývojových milníků se mi podařilo dosahovat o mnoho později než mým vrstevníkům. Koníčky jsem pásnul až v 6. měsíci, přetočil se v 8. měsíci a sednou jsem si zvládnul až v 10. měsíci. Lézt a stavět se s oporou jsem začal až po prvním roku. Tam se můj vývoj zastavil.  

Dnes mám 2,5 roku, ale uvíznul jsem na úrovní 10-12. měsíčního dítěte, a to po fyzické i mentální stránce. Bohužel nikdo neví, proč tomu tak je, ačkoli nás doktoři od prvního roku ujišťovali, že jsem pouze línější a pomalejší kluk, že jsem určitě v pořádku, ale jak se ukázalo, není tomu tak. Jsem hypotonický, neumím kousat, tekutiny přijímám lžičkou, nemluvím a ani neslabikuji. Mamince nerozumím, jsem veliký, ale mé projevy odpovídají malému miminku a potřebuji tak neustálou celodenní péči.  

Vašíkovi je zapotřebí věnovat komplexní stálou odbornou péči od klinické logopedie, zahrnující orofaciální stimulaci, přes senzomotorickou terapii, ergoterapii až po rehabilitaci, aby se zlepšil po všech stránkách, neboť naprosto ve všech věcech, které rodič se zdravým dvouapůlletým dítětem vůbec ani neřeší. Vašík odpovídá maximálně ročnímu dítěti. Dle psychologického vyšetření v komunikaci odpovídá pouze osmiměsíčnímu dítěti.  Momentální Vašíkova diagnóza, dle lékařské zprávy z dětské neurologie zní: Centrální hypotonický syndrom, opožděný psychomotorický vývoj na úrovni 10. - 12. měsíce, přičemž je nadále zvažováno metabolické, mitochondriální nebo genetické onemocnění.

Ať už je Vašíkovi cokoliv, tak je veselý, velice vnímavý klučík, který se rád mazlí, rád se směje, a přitom radostí tleská ručičkama, aniž by věděl, jak maminku trápí, že se nevyvíjí adekvátně svému věku. Jako maminka bych si velice přála Vašíkovi pomoci, jak je to jen vůbec možné. Vašík má velkou šanci se zlepšit. O jeho potenciálu mě ujišťují také ošetřovatelky a fyzioterapeutky v Dětském rehabilitačním stacionáři v Hlučíně, kam Vašíka vozím na půldenní pobyt. Denně najezdíme přibližně 70 km, aby tam Vašík mohl cvičit a učit se novým dovednostem, zatímco já docházím každý den na pár hodin do práce, abychom si alespoň mírně finančně polepšili. Přes veškerou mou snahu není v mých silách pokrýt všechny vysoké výdaje na léčbu. O Vašíka pečuji sama, naše rodina vypomáhá pouze v rámci svých možností.  

Vašík minulý rok absolvoval lázeňský pobyt, po kterém se výrazně zlepšil, ale jeden takový pobyt nestačí a zdravotní pojišťovna proplácí pouze jeden lázeňský pobyt ročně. Speciální neurorehabilitační programy, které nám v lázních doporučili s tím, že by Vašíkovi velmi pomohly, pojišťovna také neproplácí. Aby Vašík udělal pokrok ve vývoji, potřebuje intenzivní komplexní odbornou péči.

Nyní Vašík rehabilituje ve stacionáři pomocí speciálního „kosmického“ oblečku Therasuit, který mu skutečně pomáhá, udělá již i pár krůčků, sice nejistých a nestabilních, protože potřebuje ještě hodně moc cvičit, aby se zpevnil, ale je to jako zázrak. Je to naděje a víra, že tohle všechno má a dává smysl. Zároveň to je pro mě jako mámu obrovská odměna a jsem na Vašíka opravdu pyšná za jeho trpělivost a vůli navzdory jeho nejisté diagnóze. Vašíka čeká ještě spousta tvrdé dřiny. Jsou to těžko popsatelné pocity. Dítě, které podle prvních odhadů lékařů velmi pravděpodobně nemělo nikdy chodit, tak chodit začíná! První krůčky mu navíc otevírají nové obzory, Vašík je vnímavější, zajímá se více o svět kolem, otevírá se lidem, je vynalézavější, snaží se už více objevovat a zkoumat.  

Bohužel již však na další rehabilitaci pomocí oblečku Therasuit a související potřebné terapie společně s odbornou péči, které zdravotní pojišťovna nehradí a které Vašíkovi pomáhají dále úspěšně pokračovat v rozvoji jeho schopností, ani při mé veškeré snaze a podpoře rodiny nejsou finanční prostředky.  

Dovolujeme si Vás tedy touto cestou zdvořile požádat o pomoc v této nelehké situaci. Věříme, že to společným úsilím dokážeme a budeme se moci radovat z dalších Vašíkových pokroků!    

„Miluji život, protože mi dal tebe. Miluji tebe, protože ty jsi můj život.“  John Lennon

maminka Vašíka

 

Podpořte projekt zasláním finančního příspěvku s variabilním symbolem 1842019 na účet 2201235032 / 2010

nebo

pošlete příspěvek během pár vteřin

*v případě zájmu PRO DÁRCE zajistíme úlevu na daních

Fotky

  • Podpořili jste "VAŠÍK"

    12 příspěvky

  • v celkové výši

    108 700 Kč

  • Na účtu "VAŠÍK" je ještě

    20 040 Kč

Děkujeme!

Nadační Fond Helpínek